Lezing
Studieavond ‘Internationale Politiesamenwerking’
- Datum
- woensdag 12 november 2025
- Tijd
- Bezoekadres
-
Wijnhaven
Turfmarkt 99
2511 DP Den Haag - Zaal
- 3.46
Internationale politiesamenwerking is een essentieel thema in een tijd waarin criminaliteit steeds minder aan landsgrenzen gebonden is. Fenomenen als mensenhandel, cybercriminaliteit, terrorisme en witwaspraktijken opereren in mondiale netwerken die de capaciteit van individuele staten overstijgen. Effectieve samenwerking is daarom cruciaal om informatie te delen, gezamenlijke operaties te coördineren en daders te vervolgen. Tegelijkertijd roept deze samenwerking complexe vragen op over hoe deze samenwerking kan vormgegeven worden, en hoe soevereiniteit, privacy, juridische harmonisatie en democratische controle in de praktijk een rol spelen. Tijdens deze studie-avond besteden we aandacht aan academisch onderzoek over internationale samenwerking, zowel in een breder perspectief als toegepast op de Nederlandse situatie. Kan hier mogelijk mee op ingezet worden om onze kennis te verrijken? We kijken ook vanuit een zeer praktisch perspectief, en trachten wetenschap en praktijk samen te brengen.
Sprekers
Monica den Boer
Monica den Boer is bijzonder hoogleraar Politiestudies bij het Institute of Security and Global Affairs. Zij bekleedt daarnaast de leerstoel Militaire Politieoperaties aan de Nederlandse Defensie Academie in Breda. In het verleden was zij betrokken bij diverse academische onderzoeksprojecten rond internationale politiesamenwerking. Als toenmalig lid van de Nederlandse Tweede Kamer, was zij in 2019 de trekker van een aantal voorstellen voor het versterken van Europese politiesamenwerking. Ook in de leerstoel Politiestudies is internationale politiesamenwerking een belangrijke onderzoekspijler.
Rob van Bree
Rob van Bree heeft sinds 1 januari 2024 de leiding over de op dat moment net opgerichte Eenheid Landelijke Opsporing en Interventies (LO) van de Nationale Politie Nederland. Deze richt zich op de bestrijding van zware en georganiseerde criminaliteit, terrorisme, buitenlandse inmenging en cybercriminaliteit. Sinds de oprichting van de LO benadrukt hij het belang van samenwerking binnen het korps en met internationale partners om de criminaliteit effectief te bestrijden. Hij put daarbij onder andere uit zijn ervaring bij de Australian Federal Police, waar hij adviseerde bij een reorganisatie en verantwoordelijk was voor innovatietrajecten.
Hans Blaauw
Hans Blaauw werkt al ruim dertig jaar binnen de politie in diverse leidinggevende functies bij zowel de geüniformeerde politie als de recherche. De wens om weer meer met de inhoud van het politiewerk bezig te zijn, heeft geleid tot een promotieonderzoek naar factoren die duurzame internationale samenwerking bevorderen. Zijn ambitie is om wetenschap en politiepraktijk nadrukkelijk met elkaar te verbinden.
Voor wie?
Deze studieavond staat open voor alle geïnteresseerden, met een focus op professionals in rechtshandhaving, academici en studenten met interesse in criminologie en veiligheidsstudies. Het evenement is gratis, maar aanmelden is verplicht en kan via onderstaande link.