Universiteit Leiden

nl en
Medewerkerswebsite Vastgoed

Promotie

Stochastic Amplitude Modulation of Nonlinear Dispersive Waves

  • R.W.S. Westdorp
Datum
donderdag 2 april 2026
Tijd
Bezoekadres
Academiegebouw
Rapenburg 73
2311 GJ Leiden

Promotor(en)

Samenvatting

Dit proefschrift onderzoekt hoe golven zich gedragen in een imperfecte omgeving. Denk aan een golf op het wateroppervlak na een passerende boot: ook als de boot al lang weg is, blijft de golf nog een tijd zichtbaar. Maar wat gebeurt er als de golf realistische oneffenheden of verstoringen tegenkomt?

We bestuderen dit met behulp van wiskundige modellen, in het bijzonder de Korteweg–de Vries vergelijking. Deze vergelijking beschrijft onder andere hoe golven zich voortplanten in laagstaand water. Een opvallend kenmerk voor dit soort golven is dat hogere golven zich sneller verplaatsen. Wanneer deze golven verstoord worden, heeft dat gevolgen voor hun snelheid én hun hoogte.

We modelleren realistische imperfecties als willekeurige ruis en ontwikkelen een nieuwe techniek om de effectieve hoogte en positie van een verstoorde golf te volgen. Met behulp van wiskundige analyse en computersimulaties laten we zien dat willekeurige ruis gemiddeld tot een langzame voorspelbare groei van de golfhoogte kan leiden. Daarnaast tonen we aan dat golven verrassend robuust zijn: ze kunnen grote fluctuaties in hoogte ondergaan zonder uiteen te breken.

Tot slot onderzoeken we een verwant model, de Fermi–Pasta–Ulam–Tsingou ketting, dat onder meer kristalroosters op moleculair niveau beschrijft. Ook hier blijken kleine willekeurige imperfecties een langzaam maar voorspelbaar effect te hebben op de golfhoogte.

Dit onderzoek biedt nieuwe wiskundige instrumenten voor het analyseren en voorspellen van golfgedrag in realistische omgevingen. Dat is relevant voor verschillende natuurkundige toepassingen, zoals onder andere het versturen van lichtpulsen door glasvezels.

Proefschriften

Ongeveer een week na de promotie zijn proefschriften van Leidse promovendi digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium. De proefschriften op deze site zijn vrij toegankelijk. Alleen in sommige gevallen rust er een tijdelijk embargo op een proefschrift en wordt het proefschrift pas later volledig beschikbaar gesteld.

Persvragen (alleen journalisten)

071 - 527 1521
nieuws@leidenuniv.nl 

Algemene informatie

Bureau Pedel
pedel@bb.leidenuniv.nl
071 527 7211

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.