Universiteit Leiden

nl en

Promotie

Chemical Control over Hemi-Indigo Photoswitches

  • N. Duindam
Datum
vrijdag 19 juni 2026
Tijd
Bezoekadres
Academiegebouw
Rapenburg 73
2311 GJ Leiden

Promotor(en)

Samenvatting

Mijn onderzoek richt zich op de ontwikkeling van moleculen die onder invloed van licht kunnen schakelen tussen twee verschillende vormen. Deze twee toestanden verschillen niet alleen qua vorm, maar daardoor ook in chemische eigenschappen. Fotoschakelbare moleculen bieden hierdoor de mogelijkheid om met licht op moleculair niveau veranderingen in hun omgeving teweeg te brengen. Wanneer de twee vormen bijvoorbeeld een verschillende biologische activiteit hebben, dan kan met licht de activiteit van dit molecuul worden gereguleerd.

Hoe een fotoschakelbaar molecuul reageert op licht kan sterk worden beïnvloed door zijn chemische omgeving. In mijn proefschrift beschrijf ik de fotochemie van hemi-indigoverbindingen, een klasse van fotoschakelaars die zeer gevoelig blijkt voor chemische omgevingsfactoren. Waar normaal gesproken alleen de energie van het licht bepaalt wat de verhouding is tussen de twee toestanden van de schakelaar, heb ik een reeks schakelaars ontwikkeld waarbij deze reactie volledig wordt gestuurd door externe chemische factoren zoals de zuurgraad.  

Ik heb onderzocht welke mechanismen ten grondslag liggen aan dit afwijkende gedrag, en hoe deze eigenschappen kunnen worden benut voor de ontwikkeling van slimmere schakelbare moleculen die complexere functies kunnen vervullen dan simpele licht-responsieve schakelaars.

Proefschriften

Ongeveer een week na de promotie zijn proefschriften van Leidse promovendi digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium. De proefschriften op deze site zijn vrij toegankelijk. Alleen in sommige gevallen rust er een tijdelijk embargo op een proefschrift en wordt het proefschrift pas later volledig beschikbaar gesteld.

Persvragen (alleen journalisten)

071 - 527 1521
nieuws@leidenuniv.nl 

Algemene informatie

Bureau Pedel
pedel@bb.leidenuniv.nl
071 527 7211

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.