Universiteit Leiden

nl en
Medewerkerswebsite Bestuursbureau

Geopolitiek in Europa en de wereld

Afbeelding geopolitiek in Europa en de wereld

De multilaterale, op regels gebaseerde orde die sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is opgebouwd, valt uiteen. Daarvoor in de plaats komen rivaliteit tussen grootmachten, herlevend nationalisme en populisme en verzwakkende internationale instituties. De overblijvende Hobbesiaanse realiteit schaadt uiteindelijk iedereen, maar bedreigt vooral landen die geen supermacht zijn

Gebundelde kracht als alternatief

De behoefte aan een alternatief is dus overduidelijk. Eén mogelijk alternatief ligt in de gebundelde kracht van middelgrote mogendheden (middle powers). Afzonderlijk beschikken Europa en landen als Canada, Japan, Indonesië, Zuid-Korea, Brazilië, Nigeria, Saoedi-Arabië, Zuid-Afrika, Argentinië en Australië elk over aanzienlijke militaire, economische macht en over soft power. Toch kan geen van deze landen individueel een stabiele orde waarborgen. Samen hebben zij er in theorie een gedeeld belang bij de regels die voorspelbaarheid bieden en hun belangen beschermen opnieuw vorm te geven.

Samenwerking in tijden van geopolitieke onrust

Ons profileringsthema richt zich op samenwerking tussen middelgrote mogendheden in tijden van geopolitieke onrust. We stellen uiteenlopende vragen. Wat betekent middle power, en wat bevordert of belemmert samenwerking tussen middelgrote mogendheden? Hoe zou een nieuw systeem kunnen worden vormgegeven, en op welke juridische en institutionele fundamenten zou het kunnen rusten? En de normatieve vraag: door welke waarden zou zo’n orde zich moeten laten leiden, en hoe kan zij de tekortkomingen en onrechtvaardigheden van de oude orde adresseren?

We combineren theorie met pragmatisme. We willen workshops en seminars organiseren om een interdisciplinair netwerk en een gedeelde onderzoeksagenda op te bouwen. We zoeken samenwerking met externe partners, waaronder ministeries, ambassades, maatschappelijke organisaties en het bedrijfsleven.

Sluit je aan

Het profileringsthema brengt collega’s van de hele universiteit samen en verbindt academici van de faculteiten Governance and Global Affairs, Geesteswetenschappen, Rechtsgeleerdheid en Sociale Wetenschappen. Armin Cuyvers, Antoaneta Dimitrova, Sarah Wolff en Nikoleta Yordanova zijn de aanvoerders voor dit profileringsthema. Belle Beems is de coördinator.

Sluit jouw onderzoek of onderwijs aan bij dit thema? Neem dan contact op via geopolitics@leidenuniv.nl en sluit je aan bij ons profileringsthema!

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.