Universiteit Leiden

nl en
Medewerkerswebsite Institute for Area Studies
Je ziet nu alleen algemene informatie. Selecteer je organisatie om ook informatie te zien over jouw faculteit.

Promotie

Starting from Scratch. Exploring Attentional Bias towards Itch

  • J.M. Becker
Datum
woensdag 25 juni 2025
Tijd
Bezoekadres
Academiegebouw
Rapenburg 73
2311 GJ Leiden

Promotor(en)

  • Prof.dr. A.W.M. Evers
  • dr. A.I.M. van Laarhoven

Samenvatting

Jeuk is een sensorische ervaring die leidt tot de drang om te krabben en wordt gezien als een mogelijk bedreigend signaal voor het lichaam. Theoretisch wordt verondersteld dat dergelijke bedreigende stimuli automatisch de aandacht trekken, wat zou kunnen leiden tot een aandachtsbias. In dit proefschrift werd onderzocht of gezonde individuen een aandachtsbias hebben voor jeuk-gerelateerde informatie, en of deze bias beïnvloed kan worden door middel van training.

Zes studies werden uitgevoerd, waarbij gebruik werd gemaakt van visuele en somatosensorische stimuli om aandachtsverwerking in zowel bewuste als onbewuste stadia te onderzoeken. Ook werd een Attentional Bias Modification (ABM) training ontwikkeld en getest om aandacht richting of weg van jeuk te sturen. Hoewel eerdere literatuur aandachtsbiasen suggereerde voor pijn en andere bedreigende prikkels, vonden de huidige studies geen consistente aandachtsbias voor jeuk bij gezonde deelnemers. In sommige gevallen bleek zelfs sprake van aandachtsvermijding, met name in onbewuste verwerkingsstadia. De ABM-trainingen bleken niet effectief in het veranderen van aandachtsverwerking of gevoeligheid voor jeuk.

De hoofdconclusie is dat er geen robuust bewijs is voor een aandachtsbias voor jeuk bij gezonde individuen. Dit werpt nieuw licht op de veronderstelling dat jeuk automatisch de aandacht trekt zoals bij andere aversieve prikkels.

De wetenschappelijke relevantie ligt in het benadrukken van de noodzaak voor ecologisch valide aandachtsparadigma’s, en het belang van toekomstig onderzoek bij patiëntengroepen met chronische jeuk, waar aandachtsprocessen mogelijk wél een rol spelen in het in stand houden van klachten.

Proefschriften

Ongeveer een week na de promotie zijn proefschriften van Leidse promovendi digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium. De proefschriften op deze site zijn vrij toegankelijk. Alleen in sommige gevallen rust er een tijdelijk embargo op een proefschrift en wordt het proefschrift pas later volledig beschikbaar gesteld.

Persvragen (alleen journalisten)

071 - 527 1521
nieuws@leidenuniv.nl 

Algemene informatie

Bureau Pedel
pedel@bb.leidenuniv.nl
071 527 7211

Deze website maakt gebruik van cookies.  Meer informatie.