
“Hoop doet leven”: Protest en sociale bewegingen in Nederland
Mariska Jung (FGGA), Looi van Kessel (FGW), en Jasmijn Rana (FSW) hebben samen met het Instituut voor Sociale Rechtvaardigheid (in oprichting) een KIEM-beurs ontvangen van € 10.000 voor hun project “Hoop doet leven”: Protest en sociale bewegingen in Nederland. De beurs zal ingezet worden voor de ontwikkeling van een zesdelige programmareeks waarin studenten, academici en betrokkenen van sociale bewegingen met elkaar in gesprek gaan over verschillende sociale bewegingen in Nederland en hun vormen van protest en verzet.
Het vrouwenkiesrecht, de achturige werkdag, het verbod op slavernij… Dit zijn verworven rechten die tegenwoordig vanzelfsprekend lijken, maar dat niet altijd zijn geweest. Sterker nog, aan de totstandkoming van deze rechten is vaak een hevige sociale strijd voorafgegaan. Ook vandaag de dag geven protest acties en sociale bewegingen aanleiding tot politieke ophef en discussie. Tegelijkertijd staat Nederland niet bekend om haar rijke protestgeschiedenis of -cultuur, en wordt er geregeld argwanend gekeken naar de vermeende internationale invloed op de ontwikkeling van sociale strijd in Nederland.
Om kritisch en zorgvuldig te leren reflecteren op de impact en rol van protest en sociale bewegingen wordt er een zesdelige programmareeks georganiseerd aan de Universiteit Leiden. Tijdens het project “Hoop doet leven”: Protest en sociale bewegingen in Nederland gaan academici en betrokkenen bij sociale bewegingen in talkshowstijl met elkaar en het aanwezige publiek in gesprek. Kernvragen zoals “wat is de rol van protest in een democratie?”, “welke vormen van verzet vinden we geoorloofd en waarom?” en “hoe kunnen sociale bewegingen bronnen van hoop zijn?” fungeren als inhoudelijke leidraad. Elk programma zal één of twee sociale bewegingen centraal zetten, zoals de anti-racisme beweging, de woonstrijd, de queer- en vrouwenbeweging, of de gehandicaptenbeweging.
De exacte uitwerking van de publieksbijeenkomsten wordt vormgegeven in samenwerking met studenten van de Universiteit Leiden. De actieve betrokkenheid van deze studenten wordt gestimuleerd tijdens twee voorbereidende activeringsbijeenkomsten in juli en september. De zes publieksevenementen vinden vervolgens plaats in het academiejaar 2025/2026.
De programmareeks heeft tot doel om bij te dragen aan de ontwikkeling van (publieks)onderwijs, het stimuleren van onderzoek, en het faciliteren van interfacultaire kruisbestuiving op het gebied van protest en sociale bewegingen in Nederland aan Universiteit Leiden.