Promotie
Profiling of proteins and targeting of myeloid mechanisms in atherosclerosis
- L. Delfos
- Datum
- dinsdag 30 juni 2026
- Tijd
- Bezoekadres
-
Academiegebouw
Rapenburg 73
2311 GJ Leiden
Promotor(en)
Samenvatting
Hart- en vaatziekten zijn de voornaamste doodsoorzaak wereldwijd. De belangrijkste onderliggende oorzaak van acute hart- en vaataandoeningen is slagaderverkalking. Daarbij vormen zogeheten plaques in de grote en middelgrote slagaderen door het ophopen van vetten en ontstekingscellen.
Het doel van het betreffende promotieonderzoek is het identificeren van potentiële nieuwe doelwitten voor het behandelen van slagaderverkalking met een focus op een bepaalde klasse van ontstekingscellen, de myeloïde cellen. Voor de identificatie van nieuwe doelwitten is een specifieke eiwitanalyse uitgevoerd op vergevorderde plaques van patiënten, waarbij een aantal actieve eiwitten zijn geïdentificeerd, die onder andere door myeloïde cellen in de plaque worden geproduceerd. Daarnaast zijn de effecten van twee therapeutische middelen, gericht tegen myeloïde eiwitten of cellen, op de ontwikkeling en progressie van slagaderverkalking onderzocht in preklinische modellen voor atherosclerose, waarbij bleek dat deze behandelingen slagaderverkalking konden remmen of stabiliseren door de ontsteking te verminderen. Ook is het effect van het geslacht op de uitkomst van anti-inflammatoire therapieën in preklinisch slagaderverkalkingsonderzoek bestudeerd om de vertaling van dit onderzoek naar de mens te verbeteren.
Uit deze review-studie bleek dat mannelijke muizen geschikt zijn voor studies waarin de therapeutische werkzaamheid van specifieke anti-inflammatoire therapieën wordt onderzocht, maar dat meer studies met vrouwelijke muizen nodig zijn om te bepalen of het geslacht een variabele is in dit type studies.
Samenvattend tonen de uitkomsten van dit proefschrift aan dat het aangrijpen op specifieke myeloïde cellen en eiwitten tegen slagaderverkalking veelbelovend is voor therapie-ontwikkeling.
Proefschriften
Ongeveer een week na de promotie zijn proefschriften van Leidse promovendi digitaal beschikbaar via het Leids Repositorium. De proefschriften op deze site zijn vrij toegankelijk. Alleen in sommige gevallen rust er een tijdelijk embargo op een proefschrift en wordt het proefschrift pas later volledig beschikbaar gesteld.
Persvragen (alleen journalisten)
071 - 527 1521
nieuws@leidenuniv.nl
Algemene informatie
Bureau Pedel
pedel@bb.leidenuniv.nl
071 527 7211