Facilitair
Nieuwe warme dranken- en vending automaten
Na maanden van voorbereiding en een aanbestedingstraject worden op alle locaties van de universiteit nieuwe warme dranken- en vending-automaten geplaatst. Sinds 9 februari worden alle automaten vervangen. Dit gebeurt volgens een strakke planning zodat uiterlijk eind maart alle automaten volledig zijn omgewisseld.
Wat is er nieuw?
Uitstraling en beleving
De nieuwe warme drankenautomaten hebben een vernieuwde look & feel. Naast functionaliteit is er extra aandacht besteed aan de beleving: een moderne uitstraling en een prettige gebruikerservaring.
Duurzame koffie en biologische fairtrade thee
De nieuwe automaten bieden twee duurzame koffiebonen:
- Puro Fuerte – krachtig en intens
- Puro Fino – verfijnd en mild
Ook worden de warme drankenautomaten voorzien van losse biologische theezakjes in de volgende smaken:
- Puro Tea BIO Chamomile FT
- Puro Tea BIO English Breakfast FT
- Puro Tea BIO Forest Fruit FT
- Puro Tea BIO Green Lemon FT
- Puro Tea BIO Green Tea FT
- Puro Tea BIO Rooibos FT
Plantaardige opties
Sinds september 2025 loopt er een pilot met plantaardige warme drankenautomaten. Uit deze pilot blijkt dat ongeveer 25% van de gebruikers kiest voor plantaardige melk.
Hier gaan we mee door: op de locaties FSW, KOG, Wijnhaven, Gorlaeus, Van Steenis, Lipsius, UB en Spui worden ook plantaardige warme drankenautomaten geplaatst. Deze automaten zullen duidelijk herkenbaar worden gemaakt.
Regenwoudbescherming en CO₂-behoud
De koffies van Puro zijn erg duurzaam. Bij de teelt, verwerking, het transport (over land en zee) en het branden van de koffie wordt meer CO₂ vastgehouden dan uitgestoten. Met elke kilo Puro-koffie draagt Universiteit Leiden bij aan de bescherming van regenwoud via het REDD+ programma van het World Land Trust (WLT). Dit programma richt zich op het behoud van bestaande bossen, CO₂-opslag en duurzaam bosgebruik. Dit komt niet alleen het klimaat ten goede, maar ook de biodiversiteit, natuurbehoud en lokale gemeenschappen.
Regeneratieve teelt en positieve klimaatimpact
De Puro thee wordt verbouwd door de SOFA-coöperatie in Sri Lanka volgens regeneratieve landbouwprincipes. Dit voorkomt bodemerosie, herstelt biodiversiteit en draagt bij aan CO₂-opslag. Reststoffen uit de verwerking worden hergebruikt als natuurlijke bemesting. De thee wordt geblend en verpakt door Quick Tea, een Eco-gecertificeerd bedrijf dat meer CO₂ opneemt dan uitstoot en zo positief bijdraagt aan natuur, milieu en sociale omstandigheden.
Cacao: Tony’s Open Chain
Voor cacao wordt gebruikgemaakt van 100% traceerbare cacao via Tony’s Open Chain (Tony’s Chocolonely).
Dankzij de vijf sourcing principles:
- is sinds 2014 geen ontbossing vastgesteld;
- zijn alle boerderijen digitaal in kaart gebracht en gecontroleerd;
- voldoet de keten aan Fairtrade-, arbeids- en milieunormen.
De keten wordt ondersteund door certificeringen zoals EcoVadis, ISO 26000 en de CSR Performance Ladder, wat zorgt voor een transparante en verantwoordelijke herkomst met aantoonbare milieu-impactreductie.
Met Cacao met open chain van Tony Chocolonely is Universiteit Leiden de eerste universiteit die een volledig traceerbare cacaomix krijgt. Momenteel is er is nog geen cacaomix op de markt waarbij de keten tot op de coöperatie of tot op de boer inzichtelijk is. Met onze unieke cacao krijgen de boeren een leefbaar inkomen prijs betaald: zo worden ze niet uitgebuit.
Deel je ervaring
Jouw ervaringen met de nieuwe automaten zijn waardevol. Deel deze gerust via: automaten@ufb.leidenuniv.nl