HR
Werkbelevingsonderzoek 2025: Inzichten en acties binnen FGW
In het voorjaar van 2025 is binnen de Universiteit Leiden het Werkbelevingsonderzoek (WBO) en de RI&E Psychosociale Arbeidsbelasting (PSA) uitgevoerd. Deze onderzoeken vormen belangrijke input voor het aangekondigde bezoek van de Arbeidsinspectie aan de universiteit, in december 2025 en het voorjaar van 2026. Of de Arbeidsinspectie ook gesprekken zal voeren bij onze faculteit, is op dit moment nog niet bekend.
De resultaten voor de Faculteit der Geesteswetenschappen (FGW) zijn inmiddels geanalyseerd, en vormen de basis voor het Arbojaarplan 2026.
De respons binnen FGW was relatief laag: 39% voor het WBO en 37% voor de RI&E PSA, tegenover respectievelijk 55% en 52% universiteitsbreed (waarmee voor de Arbeidsinspectie de drempelwaarde van 50% is behaald). De daling ten opzichte van 2022 wordt mogelijk verklaard door onzekerheden binnen de faculteit en kritiek op de aanpak van het onderzoek.
Uit het WBO blijkt dat medewerkers positieve ervaringen hebben met collegiale samenwerking, leidinggevenden en flexibiliteit in het werk. Tegelijkertijd zijn er zorgen over betrokkenheid, vertrouwen in de organisatie, werkdruk en loopbaanontwikkeling. De RI&E PSA bevestigt deze zorgen: 47% van de respondenten ervaart structureel hoge werkdruk, vooral door werkhoeveelheid en beperkte tijd. Daarnaast geeft 28% aan recent ongewenst gedrag te hebben ervaren, zoals pesten, intimidatie of discriminatie; een stijging van 6,5% ten opzichte van 2022.
Alle resultaten en analyses vind je achter onderstaande link.
Op basis van deze uitkomsten wordt in het vierde kwartaal van 2025 een nieuw Arbojaarplan opgesteld, in samenwerking met de Adviesgroep Werkbalans. Dit plan bouwt voort op eerdere initiatieven zoals het Arbojaarplan 2025 en de actiematrix “Werkbalans in Actie”. De resultaten worden besproken binnen de instituten en afdelingen, met ruimte voor aanvullende acties binnen de eenheden. Overige communicatie verloopt via de facultaire website en nieuwsbrief. De resultaten zijn ook gedeeld met de Faculteitsraad. De details vind je in de twee powerpoints. De verdere uitwerking van het plan van aanpak volgt de bestaande PDCA-cyclus, via de route FB, WD-overleg, IM-overleg en FR.
Met deze aanpak blijft FGW gericht werken aan een gezonde, veilige en stimulerende werkomgeving voor iedereen